By PLAVEB
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

1 φάση
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: 1 φάση

1 φάση 01/08/2013 08:59 #11091

• Gramma
  • ( Μέλος )
  • Fresh Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλημέρα,ξεκίνησα πριν 2 ημέρες δεν έχω χάσει ούτε γραμμαριο!μαλλον κάτι κανω λάθος,
Τρώω γιαούρτι 2% κ κάπου διάβασα ότι χρειάζεται 0%;
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι γίνεται με τα γαλακτομικα .? κ τι τρώμε γενικά τις πρώτες ημέρες?
Απο ποτά αν πιούμε τι ειναι το λιγότερο ´´αβλαβες´´?

Απ: 1 φάση 01/08/2013 10:00 #11092

• gogoladze
  • ( Μέλος )
  • Fresh Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Gramma......γιαούρτι mono 0% trome ke ta galaktomika mexri 1 litro tini meta ke afta 0%.apo pota den pinume tipota.kalitera na diavasis kala din dieta ia nakanis sosota.kali sinexia

Απ: 1 φάση 01/08/2013 10:03 #11093

• gogoladze
  • ( Μέλος )
  • Fresh Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
1η φάση λέγεται ΕΠΙΘΕΣΗ (καθαρή πρωτεΐνη):
Η φάση αυτή διαρκεί από 2 έως 10 μέρες ανάλογα με τα κιλά που θέλει κάποιος να χάσει:
Για 1-5 κιλά = 2 μέρες
Για 6-10 κιλά = 3 μέρες
Για 11-15 κιλά = 5 μέρες
Για 16-20 κιλά = 7 μέρες
Για 21-… κιλά = 10 μέρες

Τι επιτρέπεται στην 1η φάση : ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΣΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ (ότι δεν αναφέρεται δεν επιτρέπετε)

Απεριόριστη ποσότητα

ΚΡΕΑΣ
Κοτόπουλο/γαλοπούλα χωρίς πέτσα
Βοδινό και μοσχαρίσιο κρέας πάντα άπαχο
Ρολό μοσχαρίσιο, όχι κοτόπουλο ρόλο (είναι γεμιστό)
Μοσχαρίσιος άπαχος κιμάς, μπιφτέκια άλλα χωρίς ψωμί (δείτε συνταγή) ή Tartare (ωμός κιμάς χωρίς λάδι)
Γαλοπούλα καπνιστή ή κοτόπουλο καπνιστό 0-3% πχ. Υφαντής ή Βίκυ
Λαγός
Κόκορα
Πουλερικά/κυνήγι/στρουθοκαμιλος
Συκώτι
Μοσχαρίσια και αρνίσια γλώσσα
Άλογο
ΟΧΙ : Αρνί, χοιρινό, παριζάκι, πάπια, χήνα, ζαμπόν, λουκάνικα από κοτόπουλο.

ΨΑΡΙΑ-ΘΑΛΛΑΣΙΝΑ
Όλα τα ψάρια και θαλασσινά, οστρακοειδή κλπ.
Σολομός καπνιστός
Κονσέρβες θαλασσινών σε νερό, π.χ. τόνος σε νερό
Καλαμάρι, χταπόδι, μύδια, στρείδια, γαρίδες, αστακός, καραβίδες, καβούρι, σουρίμι, χτένια, κλπ
ΟΧΙ ΤΗΓΑΝΗΤΑ, σαρδέλες σε λάδι, τόνος σε λάδι[b]

ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ
Γάλα 0%, όχι γάλα σόγιας

Γιαούρτι μάρκα Total 0% ή κάποιο άλλο 0% πάντα
Τυρί ΜΟΝΟ 0% - Στην Ελλάδα, δυστυχώς δεν υπάρχουν τυριά με 0% εκτός από το Fromage Frais 0% μάρκα Carrefour μόνο στα ψυγεία του Carrefour και ένα τυρί τύπου Φιλαδέλφεια με 0,2% Linessa στο Lidl. Κανένα άλλο τυρί γιατί κανένα δεν είναι 0% !

επισης επιτρεπομενα ειναι τα shirataki noodles (απεριοριστα) η σκονη konjac (πηκτικος παραγοντας)

Αυγά : Απεριόριστα ασπράδια, 1 κρόκο ΜΟΝΟ την ημέρα, μέχρι 3 το πολύ 4 κρόκους συνολικά την εβδομάδα. Επειδή ο κρόκος χρησιμοποιείται είτε σε αυγολέμονο, είτε σε συνταγές, καλό είναι να μην ξεχνάτε ότι το προσθέσατε ήδη. Αν δηλαδή μια μέρα, φάτε ένα κρόκο, όχι άλλον, μόνο ασπράδι.

Τι επιτρέπεται από καρυκεύματα (σε όλες τις φάσεις):
Σκόρδο
Agar-agar
φύκια
άνηθος
βασιλικός
κύβοι άπαχοι (μαρκας spar μονο και μονο κοτοπουλου λαχανικων, οχι βοδινου)

κανέλα
κάρδαμο
μαϊντανός
φραγκομαϊντανός
λεμόνι (όχι όμως χυμός)
γαρίφαλο
κολίανδρο
πίκλα/τουρσί χωρίς λάδι(1κσ σαν μπαχαρικο)
κύμινο
κουρκουμάς
ζαχαρίνη
εστραγκόν
Ginger (τζίντζερ)
Ketchup (κέτσαπ) χωρίς ζάχαρη (σε περιορισμένες ποσότητες), 1κσ μονο
μέντα
μοσχοκάρυδο
φρέσκο και ξερό κρεμμύδι(1 μετριο οχι παραπανω. σαν μυρωδικο δεν κανουμε στιφαδο)
Πάπρικα
πιπέρι
Κόκκινη καυτερή πιπεριά
Ραπανάκια
Δενδρολίβανο
Σαφράν
Sauce soya (σως σόγιας προσοχή να μην έχει ζάχαρη, καλύτερα σάλτσα σόγιας )

Ντομάτα σε κουτί (χωρίς ζάχαρη), δηλ. Ζωμός η κονκασέ (1κσ μονο οχι περισσοτερο)
Soya σως όμως όχι γάλα σόγιας
Τόφου
Ξύδι
Πίτουρο βρώμης

Βανίλια (άρωμα σταγόνες η σκόνη χωρίς ζάχαρη)
Αλάτι (με μέτρο)

Ότι δεν αναφέρεται... απλά... ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ !!!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
Βούτυρο
Σοκολάτα
Κρέμα γάλακτος
Φυστικοβούτυρο
Ξερά φρούτα (σύκα, βερίκοκα κλπ)
Λάδια
Ketchup με ζάχαρη η κλασσική
Mayonnaise
Ελιές
Ζάχαρη
Ξηροί καρποί
Γάλα σόγιας με ή χωρίς γεύσεις (στην Ελλάδα περιέχει λιπαρά)

Ότι δεν αναφέρεται... απλά... ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ !!!

Επίσης επιτρέπονται
Ξύδι και βαλσάμικο (αντικαθιστάτε έτσι το λάδι πχ. σε σαλάτες στην 2η φάση ή γενικά)
Τσίχλες χωρίς ζάχαρη.(μεχρι 5 την ημερα)
Μουστάρδα ΜΟΝΟ Dijon (δεν έχει ζάχαρη), με περιορισμό στην 1η φάση, στην 2η απεριόριστα, προμηθευτείτε την συσκευασία του ΑΒ ή του Carrefour που είναι πιο οικονομική (δείτε ετικέτα να μην έχει ζάχαρη). Όχι μάρκα Savora (έχει ζάχαρη). Έχει έντονη γεύση, πολύ καυτερή γι’ αυτό με προσοχή, όταν ψηθεί γίνεται πιο απαλή.
Ζαχαρίνη/Ασπαρτάμη σε σκόνη (όχι άλλη ζάχαρη) μέχρι 8 κγ την ημέρα, προμηθευτείτε την συσκευασία του ΑΒ ή του Carrefour ή του Lidl που είναι πιο οικονομική. Η Ασπαρτάμη δεν είναι κατάλληλη για ψήσιμο.
Στέβια – φυσικό υποκατάστατο ζάχαρης.(ολα τα γλυκαντικα να μην υπερβαινουν τα 8κγ την ημερα)
Αρώματα ζαχαροπλαστικης (vahine ή απο dukanproducts πχ)

κυβοι ζωμου spar (κοτοπουλο και λαχανικα μονο) με μετρο γιατι εχουν αλατι
Λεμόνι (έως 1 την ημέρα, παραπάνω θεωρείται φρούτο)
Αναψυκτικά light επιτρέπονται με μέτρο (όχι πάνω από 1 την ημέρα), Perrier όχι San Pellegrino, τσάι, χαμομήλι, καφές (με γάλα 0 %, όχι άλλο!). Τσάι Línea χωρίς ζάχαρη με γεύση φρούτων (με προσοχή, μπορεί να σας κολλησει).
χυμοι τυπου bolero (xvriw apagoreymena systatika)
Αλάτι περιορισμένο

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 1,5κουτ. σούπας ΠΙΤΟΥΡΟ ΒΡΩΜΗΣ (OAT BRAN) καθημερινά, ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΝΙΦΑΔΕΣ ΒΡΩΜΗΣ!!! Στο γιαούρτι ή μέσα στο φαγητό.

Μαγειρεύουμε στο φούρνο/ατμό/γκριλ/αντικολλητικό τηγάνι (χωρίς λάδι, αλλά με 2 κουτ. νερό).

Ο γιατρός απαγορεύει ρητά το λάδι στην πρωτη φαση! προτείνει το πόσιμο παραφινέλαιο, μάρκα Nujol στα φαρμακεία μπορείτε να κάνετε Βινεγκρέτ (δες συνταγή) για την σαλάτα στη δεύτερη φάση ή και σαν σώς στα κρέατα σας. Προσοχή στην ποσότητα και ΠΟΤΕ ψημένο (είναι επικίνδυνο). ΜΟΝΟ κρύο, όχι πάνω από 2 κουτ. της σούπας την ημέρα και όχι κάθε μέρα. Βοηθάει εξαιρετικά το έντερο και την τουαλέτα.
Νερό 1 1/2 λίτρο την ημέρα και γενικά πολύ, μέχρι 2 λίτρα.

ΟΧΙ ΦΡΟΥΤΑ
ΛΑΧΑΝΙΚΑ μόνο στη 2η φάση και στην μέρα τον λαχανικών.

Καλό είναι να γίνονται 3 γεύματα την ημέρα και απεριόριστη πρωτεΐνη.

Φτιάξτε λίστα για το σουπερ μάρκετ, προετοιμαστείτε, γεμίστε το ψυγείο σας, να μην σας λείπει κάτι και τελικά παρεκτραπείτε!

Οι 3 πρώτες μέρες είναι οι πιο δύσκολες, μετά δεν θα πεινάτε πια! Η δίαιτα είναι πολύ εύκολη, μην τρομάζετε με τα υλικά, θα τα συνηθίσετε αμέσως.

Να την κάνετε κατά γράμμα, έχει στοιχεία χημικής δίαιτας, όχι στο περίπου και θα δείτε πολύ γρήγορα αποτελέσματα!

Read more: The Dukan Diet 1η φάση www.pareadukan.com/index.php/forum/%CE%9...%CE%B7#ixzz2ahN0GT76

Πρωινο 03/08/2013 16:08 #11095

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωησω τι μπορουμε να τρωμε το πρωι στην πρωτη φαση κσι στη δευτερη.ευχαριστω

Απ: 1 φάση 03/08/2013 16:10 #11096

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπερα σε ολους ειχα κανει περισυ το καλοκαιρι μονο την πρωτη φαση και σταματησα την εκανα 1 εβδομαδα ενω επρεπε 2-3 μερες μονο τωρα σκεφτομαι να την ξαναρχισω θελω να ρωτησω για πρωινο τι μπορουμε να τρωμε;

Απ: 1 φάση 03/08/2013 23:12 #11101

• ΕΓΙΝΑ ΘΕΑ! χαχα!!!
  • maryloo
  • ( Μέλος )
  • Gold Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Πρωινό ιδανικό είναι να καταναλώνεις το πίτουρο.

Είτε σαν πόριτζ όπου βράζεις σε κατσαρολάκι 1 κούπα γάλα και ρίχνεις μετά το πίτουρο μέσα να βράσει 3-4 λεπτά και το αποσύρεις. Το βάζεις σε μπολ και προσθέτεις ζαχαρίνη με κανέλα ή αλάτι με μοσχοκάρυδο.

Είτε γιαούρτι με πίτουρο.

Μπορείς επίσης αν έχεις το χρόνο να κάνεις κρέπα πίτουρου που την συνοδεύεις με ζαμπόν γαλοπούλας ή πασπαλισμένη ζαχαρίνη και κανέλα.

Άλλη εναλλακτική είναι τα μάφινς πίτουρου ή μπισκότα πίτουρου τα οποία και τα 2 μπορείς να τα κρατάς μαζί σου σε περίπτωση που δουλεύεις και να τα έχεις και σαν σνακ. Αν θες συνταγή πες μου.

Αν τώρα πεινάς σαν λύκος φάε φαγητό!!!

1η φάση (08/05/13 - 18/05/13)
2η φάση (19/05/13 - 30/11/13)
3η φάση (01/12/13 - 30/09/14) έχω πολύ μέλλον μπροστά μου!

Απ: 1 φάση 04/08/2013 00:55 #11102

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Σ ευχαριστω πολυ ποσο πιτουρο βρωμης τρωμε τελικα στην πρωτη φαση;3 κου.σουπας η 1μισι; Θελω συνταγη ναι σ ευχαριστω πολυ πολυ!

Απ: 1 φάση 04/08/2013 01:10 #11104

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Εδω σε καποιο ποστ διαβασα γαλα 1.5% και οχι 0% ισχυει; Ευχαριστω και παλι

Απ: 1 φάση 04/08/2013 14:06 #11105

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Maryloo ειδα συνταγη εδω στο φορουμ για τα μπισκοτα θα τα κανω καποια στιγμη.θελωνα ρωτησω και κατι ακομα πριν αρχισει καποιος την πωτη φαση πρεπει να κανει καποια προετοιμασια;δηλ ας πουμε μια μερα πριν να φαει μονο γιαουρτι η μονο φρουτα η κατι παρομοιο;ευχαριστω πολυ

Απ: 1 φάση 05/08/2013 10:15 #11108

• ΕΓΙΝΑ ΘΕΑ! χαχα!!!
  • maryloo
  • ( Μέλος )
  • Gold Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Όχι καλέ τί προετοιμασία; Που τα άκουσες αυτά;
Η δική μου προετοιμασία λίγες μέρες πριν ήταν να φάω φαγητά που δεν θα ξαναφάω για μήνες!!!
Τελευταία μέρα έφαγα δρακουλίνια!!!! χαχα!!!!

Εντάξει αν πιείς 1,5% γάλα δεν θα πάθεις κάτι!
Στην 1η φάση είναι 1,5 κ.σ. πίτουρο, στην 2η φάση 2 κουταλιές και στην 3η φάση 3 κουταλιές!

Ωραία τα μπισκότα αλλά και τα μάφινς είναι ακόμα καλύτερα!
2 κ.σ. πίτουρο
1 αυγό & 1 ασπράδι
100γρ γιαούρτι
1 κ.γ. μαγιά σε σκόνη ή 1 κ.σ. μπέικιν πάουντερ
1 βανίλια, στην μύτη του κουταλιού μαχλέπι, 1-2 κόκους μαστίχα κοπανισμένους
2 κ.σ. ζαχαρίνη (όχι γιώτης με στέβια, είναι εντελώς απαίσιο και άγλυκο)

Ανακατεύουμε τα υλικά με το κουτάλι, γίνεται χυλός. Βάζουμε σε 4 φορμάκια και ψήνουμε στους 180 για 25' .

Για αλμυρή έκδοση αντί μυρωδικών και ζαχαρίνης, βάζουμε αλάτι - πιπέρι - άνηθο, κρεμμυδάκι φρέσκο και τόνο ή κοτόπουλο.

Απ: 1 φάση 05/08/2013 16:10 #11110

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Μολις βρω το πιτουρο βρωμης θα δοκιμασω 1-2 συνταγες ελπιζω να τις πετυχω!! Σ ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Απ: 1 φάση 09/08/2013 15:47 #11126

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Το βρηκα μονο στο βασιλοπουλο το πιτουρο βρωμης σημερα το εφαγα το πρωι στο γαλα αλλα δοκιμασα και τη γαλετα μετα βεβαια το τηγανι απο τα ικεα δεν ηταν και τοσο αντικολλητικο...οποτε σημερα εφαγα παραπανω πιτουρο βρωμης...μπορουμε να κανουμε οσες συνταγες την ημερα θελουμε με βρωμη;

Απ: 1 φάση 09/08/2013 17:24 #11129

• desan
  • ( Μέλος )
  • Fresh Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Hara21, την ημέρα πρέπει να τρως 1,5 κουταλιά βρώμη. Όχι απεριόριστα. Αν κάνεις κάποιο γλυκό θα υπολογίσεις τις κουταλιές που έβαλες και τις μερίδες που βγήκαν και θα τα χωρίσεις σε ημερήσιες μερίδες που να αντιστοιχούν σε 1,5 κουταλιά βρώμη. Δεν έχω κάνει κάποιο γλυκό εγώ, αλλά έτσι φαντάζομαι να κάνουν οι υπόλοιποι.

Απ: 1 φάση 09/08/2013 17:30 #11130

• desan
  • ( Μέλος )
  • Fresh Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Τελικά στην πρώτη φάση μπορώ να χρησιμοποιήσω μπέικιν και μαγιά; Δεν το ήξερα. Ούτε για την ντομάτα ήξερα, ούτε για το τόφου, ούτε για τη σόγια σος, ούτε για τους κύβους, ούτε για το λεμόνι χυμό (εγώ βάζω λίγο χυμό μέσα στη σόδα μου), ούτε για τη βανίλια. Με έβαλαν σε πειρασμό, αλλά ψιλοφοβάμαι να τα χρησιμοποιήσω.

Απ: 1 φάση 09/08/2013 17:47 #11131

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Desan σ ευχαριστω τωρα μπηκα στη δευτερη φαση οποτε τρωω 2 κουταλιες βρωμης απλα σημερα η συνταγη για τη γαλετα ελεγε 3 κουτ σουπας βρωμη γι αυτο αναρωτιεμαι ανφαμε παραπανω βρωμη κολλαμε αραγε στην απωλεια κιλων; Επισης εδω στο φορουμ ειδα συνταγες για γλυκα και στην πρωτη φαση ποσο συχνα μπορουμε αραγε να τρωμε τα ντουκανογλυκα;

Απ: 1 φάση 10/08/2013 08:10 #11136

• ΕΓΙΝΑ ΘΕΑ! χαχα!!!
  • maryloo
  • ( Μέλος )
  • Gold Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Στην 2η φάση όχι πάνω από 2 κ.σ. πίτουρο την ημέρα. Την γαλέτα μπορείς να την φτιάξεις με 2 κ.σ. βρώμη και βάζοντας λιγότερο τυρί/γιαούρτι ή ασπράδι. Αν την κάνεις με 3 κ.σ. ούτως ή άλλως βγαίνουν 2 γαλέτες οπότε μπορείς να φας την 1μισι.

Κοίτα τα ντουκανογλυκά συνήθως έχουν περιορισμένες τροφές οπότε σύμφωνα με αυτές κανονίζεις το πρόγραμμα και τη συχνότητα.
Αν κάνεις πανακότα κακάο και βάλεις 1 κουταλιά γλυκού κακάο την τρώς και σε 1 μέρα όλη τη δόση αν θες (4 μπολάκια). Αν βάλεις 2 κ.γ. κακάο είναι για 2 μέρες.
Αν λοιπόν φας όλη τη δόση πανακότας σε 1 μέρα έχεις ακόμα 1 περιορισμένο που μπορεί να είναι το κορν φλάουρ (π.χ. για κρέμα ή μπεσαμέλ) ή 3 .κ.σ. κρασί στο μαγείρεμα ή κάτι άλλο από την λίστα.
Να προσέχεις τα περιορισμένα και όλα θα πάνε καλά!

Εγώ έχω πάντα στην κατάψυξη ντουκανοσοκολατάκια! Είναι τέλεια!!! Η δόση που γράφει η συνταγή είναι για 2 μέρες αλλά εγώ δεν κάνω 1 σοκολάτα αλλά την βάζω σε φορμάκια για σοκολατάκια. Μου βγάζει περίπου 15 κομμάτια. Οπότε τρώγοντας κάθε μέρα 2-3 έχω και το γλυκό μου και τρώω και λιγότερο! Μου κρατάνε 5 ίσως και 6 μέρες!

Ζελέ έχω πάντα στο ψυγείο και τρώω το 1 κουτί σε 2 μέρες.

Πανακότα κακάο κάνω καμιά φορά όταν δεν θέλω ζελέ.

Αυτά από γλυκά. Έχει και άλλες συνταγές, αλλά δεν μου έκανε καμιά άλλη το κλίκ για να την φτιάξω.

Απ: 1 φάση 11/08/2013 00:04 #11142

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Thank u maryloo στο βιβλιο για την γαλετα λεει 3 κουταλιες βρωμη γι αυτο την εκανα ετσι και την εφαγα ολη παντως εγω λατρευω το cheesecake απαγορευμενο εε;αχ δυσκολο το καλοκαιρι για διαιτα

Απ: 1 φάση 11/08/2013 01:32 #11143

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Εγω την εκανα την αμαρτια μου σημερα εφαγα ενα κομματι cheesecake με φραουλα σπιτικο αλλα ευτυχως χωρις πολυ ζαχαρη

Απ: 1 φάση 11/08/2013 08:42 #11144

• ΕΓΙΝΑ ΘΕΑ! χαχα!!!
  • maryloo
  • ( Μέλος )
  • Gold Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Πωπω αμαρτία!!!! χαχα! δεν πειράζει απλά πρόσεχε γιατί με τέτοια λαθάκια ίσως η ζυγαριά να μην σε ανταμείψει και να πάει χαμένος ο κόπος μιας εβδομάδας.

Μπορείς όμως να κάνεις και εσύ ένα υποτυπώδες τσιζκέικ.... να φτιάξεις μια βάση με πίτουρο (σαν τη γαλέτα) που να την σιροπιάσεις ίσως με ζαχαρίνη και από πάνω να βάλεις τυρί κρέμα έως 2% λιπαρά ανακατεμένο με ζαχαρίνη και λίγο λεμόνι (χυμό ή ξύσμα) και σαν τόπινγκ να κάνεις λίγη μαρμελάδα από γκότζι μπέρις με ζαχαρίνη και λίγη ζελατίνη!
Έχεις εναλλακτικές αν θέλεις για τα πάντα!

Απ: 1 φάση 12/08/2013 02:38 #11146

• Hara21
  • ( Μέλος )
  • Junior Boarder
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
58.2 παρα το cheesecake ελπιζω να μην κολλησω ομως στοχος μου αλλα 2-3 κιλα αχ μακαρι να φυγουν τη ζυγαρια εχω να την δω κατω απο 58 απο το 2010!! τι να πω μαλλον λαθος διαιτες (σε 3 διατροφολογους πηγα γιατι το 2011 μου παρουσιαστηκε σπαστικη κολλητιδα και υπεφερα οποτε ειχα παει για να φτιαξω και αυτο το θεμα ελπιζω σε 10 μερες το πολυ να τα εχω χασει ωστε να μπω στη τριτη φαση (μου λειπει το ψωμι/σφολιατα και το αλκοολ κρασι/μπυρα/ποτακι αχ,,, αντε να δουμε καλη συνεχεια σε ολεσ
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 1.22 δευτερόλεπτα

Live Chat: Το χρησιμοποιούμε για υποστήριξη νέων μελών και άσχετα θέματα!

Turn off/on Sound Smileys History FAQ Kide Chat

pucca: tsutsuPrutsu Αρχάριο μέλος Φύλο: Μηνύματα: 1 Μέλος από: Αύγ, 2012 Απ: Προιοντα Dukan Καλησπέρα και απο μένα. Κάνω τη δίαιτα dukan 4 μήνες τώρα και ψάχνωντας τυχαία στο γούγλη βρήκα αυτό το φόρουμ. Μένω στην Αγγλία και έχω κάνει 2 φορές παραγγελία απο το αγγλικό site της δίαιτας dukan. Οι γεύσεις είναι αρκετά καλές (για γλυκά κυρίως) και το καλό είναι οτι κρατάνε πάαααρα πολύ καιρο επειδή χρησιμοποιεις λίγες σταγόνες τη φορά. Έχω αγοράσει φουντούκι, μάυρη σοκολάτα, φράουλα και λιωμένο βούτυρο. Μόνο η μαύρη σοκολάτα δεν μου δωσε κάποια γέυση (μάλλον επειδή τη χρησιμοποιούσα μαζί με κακάο ). Τα μπισκότα του είναι αρκετά καλά (hazelnut flavoured), η dukan nutella όχι τόσο καλή. Επίσης, έχω αγοράσει το dukan low-fat κακάο το οποίο είναι ένα κοινό κακάο i guess. Τώρα τελευταία έχουν κυκλοφορήσει oat bran clusters (δημητριακά είναι με γεύση καραμένη ή κόκκινα φρούτα) και έτοιμο μίγμα για oat bran pancakes. Δεν τα έχω δοκιμάσει όμως. Στο αμερικάνικο κατάστημα υπάρχει chocolate muffin mix και vanilla muffin mix (με oat bran φυσικά) άλλα δε νομίζω να στέλνουν ευρώπη. Πάντως ούτε και στην Αγγία μπορείς να τα βρείς πουθενά εκτός απο online. Το καλό είναι οτι κάνουν shipping στην Ελλάδα. Το κακό είναι οτι το shipping είναι γύρω στις 30 λίρες :/ Το αγγλικό κατάστημα είναι εδώ -> http://www.mydukandietshop.co.uk Ελπίζω να βοήθησα.
pucca: twra hrthe kai st ellada profanos me auto to sait pou sas esteila. twra den kserw an prepei na ta trwme kathe mera i tis mere pv an endiafereste kai vrite kati na mou peite kai mena gt den exw kouragio na psaksw allo.
Katsiani: episis mou proteinan ena proteinouxo rofima tis herbalife gia upokatastasi enos geumatos auta epitrepontai kserei kaneis?
Katsiani: Ta coji berries pws mporoume na ta fame?
pucca: gojie berries 1κσ σε pp μερες 2κσ σε pv μερες oso gia ta herbalife den einai katharh prwteinh . ase poy palia otan ta epina phra ola ta kila pisw kai mhn sou pw parapanw.kalo einai na trws kanonikh trofh gt an matheis sta rofimata tha ta perneis ta kila pali molis ksanampeis st programma sou.(did kanoniko faguto)
anna xios: kalispera.eimai stin 2h fasi(3 evdomades peripou) kai exw xasei 3.600.einai liga?
anna xios: :P :P :P :P :P
ageliki: anna xios:kalimera!!!einai mia hara!!!!haneis peripu 1 kilo tin evdomada sti 2i fasi!
Katsiani: pucca efxaristw polu gia oles tis plirofories kai paraligo na to agorasw! ouf eutixws!episis otan vlepoume ta lipara, sto tiri gia paradeigma , blepoume auto pou leei ana GDA giati vrika ena tiri benecol leuko pou leei 2%GDA alla pisw sta lipara leei 12% sat 100gr.Kanei h den kanei???
pucca: na sou pw t alhtheia egw otan hthela na faw tiri etrwga kanonika..alla ante mia fora t vdomada..an kaneis kai askisi ta lipara panw katw tha ta kapseis.den nomizw oti tha kolisei t diaita ta parapanw lipara..para mono an fas kati poy den prepei. emena shmera mou hrtha ta proionta dukan. efaga mia mpara kai kati mpiskota kai dokimasa kai ligo pralina... pragmatika einai polu nostima! kai den exoun megalh diafora apo auta pou trwme tosa xronia.
ageliki: Pucca: tha parageilw kai egw alla tha ithela na eimai sigouri prin arhizw na ta trww ...eimaste sigouroi pws epitrepontai aytes oi baritses? tha bw na to koitaxw to sait. giati twra eida ti syzitisi sas.....mila kai esy vre koritsi mou ... na vrw ti giatreia mou k trelenomai gia glykopragmatakia!!!
Katsiani: pucca an epitrepontai kanonika na paraggeilw kai egw oxi tipota allo alla merikes fores den prolavainw na faw prwino sto spiti kai den mporw na agorasw tipota ap'ekso toulaxiston an exw auta tha ta apirnw mazi mou!!ageliki gia enimerwse mas giati kai egw trelainomai gia glikopragmatakia!!!!
pucca: egw exw megalo thema me ta gluka.. kai htan enas logos pou t xalasa t diaita kai twra pou ta vrika enas logo na tin arxisw pali. apo oti eida kai st kseno sait einai akrivws ta idia proionta . stin amerikh exoun ta panta gia t dukan.. to kserate oti mporoume na fame aperiorista kai kathe mera shirataki noodles??? egw phra 2 me spanaki kai ena kanoniko..kai einai polu nostima.. soupa me kotopoulo. alla epidi einai ligo akriva phga souper market kai vrika noodles me geush papias kai garidas ta phra alla exous sitaleuro kai profanos pws den prepei na ta fame auta :( .para mono auta pou poulane sto sait :(
pucca: http://www.mydukandietshop.co.uk/en/ EDW EINAI TO KSENO SAIT POU EINAI IDIA TA PROIONTA ME TO ELLINIKO.DEITE APLA EKEI EINAI POIO PROXORIMENH APO MAS :P
ageliki: Pucca: se eyharistoume gia tis plirofories! mia erwtisoula tha parageilw avrio k tha ithela na mou peis. panw ph sta mpiskota kai stis bares grafei posa prepei na katanalwseis....min ta parw i dolia k arhizw ka trww......k xanaparw oti ehasa.... Katsiani: kai pios den trelenetai gia glykakia!!!!mono oi xynoi anthrwpoi....xa.xa xa...
pucca: AXAXA SWSTA! AN MPEIS STO SAIT TO ELLINIKO PROS TO TELOS POU EINAI TO PRWION GRAFEI.P.X ST 2 FASH EPITREPETE MIA MPARA ANA MERA. MPISKOTA 3 ANA MERA MIA KOUTALIA TIS SOYPAS ANA MERA PRALINA. LOGIKA MIA MERA THA FAS MPISKOTA TIN ALLH PRALINA OXI OLA MAZI :P .EGW TWRA EFAGA ME GALA TA DIMITRIAKA ME KARAMELA EINAI POLU WRAIA KAI AUTA KAI SKETA.TO MONO POU DEN KSERW EINAI AN PREPEI AUTA NA TA TRWS ST MERE PV H PP .KAI I MPARA EPIDI EXEI PITOURO VROMIS ANTI NA FAW TO PITOURO EFAGA MPARA TO PRWI.KAI XTHES TO IDIO. DEN KSERW AN EINAI SWSTO AUTO :( .
CHRISSA: Παιδιά γιατί δεν μπαίνετε στη ( κουβεντούλα) παραπάνω και στριμώχνεστε εδώ?Εδώ δε σας βλέπει κανείς.Και συμβουλές θα σας δώσουν και συνταγές και πληροφορίες.... ;)
pucca: EGW EN KSERW KAN PWS GINETAI AYTO..MPOREIS NA MAS KANEIS KOPI (ANTIGRAFH)KAI NA MAS VALEIS; DEN EXW PROVLIMA EGW SE AUTO
CHRISSA: PUCCA ,ακριβώς πάνω απ'το live chat κάπου γράφει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ.Το ανοίγεις, γράφεις τι θες,και πατάς ΥΠΟΒΟΛΗ. :)
pucca: E KAI POY GRAFW DEN MOY APANTAEI KANEIS :P ......................
Jo_nolis: παίζει και να μην το γνωρίζει το θέμα... είναι προτιμότερο να μην σου απαντήσει παρά να σου πει ότι του 'ρθει! :P
pucca: SWSTA!
pucca: AN MATHEI KAPOIOS AS MOU PEI :)
ambassadress: Γειά σας! Αύριο τη ξεκινώ για 1 φορά..κανένα tip για αρχή?
Sofiaki: Γειά σας..Και εγώ ξεκινάω από 1/4/14...και είμαι σε φάση μελέτης.Να αγοράσω άραγε και το βιβλίο ή είμαι καλυμμένη από τις πληροφορίες του φόρουμ?
agnes: να ρωτήσω και εγώ κάτι βρείτε μου κάτι σε γλυκάκι για την πρώτη φάση εκεί γύρω στις 5-6 το απόγευμα σκοτώνω για γλυκό τι προτείνετε
Jo_nolis: ζελέ με φύλλα ζελατίνης, νερό, στέβια ή ζαχαρίνη και λίγο χρώμα!
makra: geia sas paidia!egw akoma den ksekinhsa thn diaita..8a to kanw meta thn nhsteia...h8ela na sas rwthsw posa kila xanetai kata prosegkish vevaia ana poso xroniko diasthma...egw 8elw na xasw gyro sta 10 kila!
Jo_nolis: Θα πας στο www.dukandiet.co.uk και θα κάνεις calculate ώστε να σου πει σε πόσο διάστημα θα τα χάσεις και πόσα κιλά πρέπει να είσαι ιδανικά.
makra: Se eyxaristw poli :)
zoulou: Καλημερούδια!
geomas79: Καλημέρα και από εμένα !
Sofiaki: Γεια σας και καλες γιορτες.Ξερει καποιος να μου πει αν το τυρι linesse του lidl το οποιο εχει πλεον 5%λιπαρα επιτρεπεται;Επισης το cottage dirollo με 2.2%?Δεν μπορω να βρω τυρι με λιγοτερα λιπαρα απο αυτα.
zoulou: Sofiaki, το Dirollo 2,2% επιτρέπεται, όσο για το linessa, μόνο σαν περιορισμένο ;)
Artemis : Καλησπερα κ καλως σας βρηκα παιδια ειμαι νεα στην παρεα κ απο βδομαδα ξεκιναω τη διαιτα, να τελειωσειη νηστεια με το καλο. Μπορει καποιος να μου εξηγησει στο βιβλιο της διαιτας dukan δεν μπορω να καταλαβω τηνασκηση που περιγραφει για τους γλουτους.
cacamala: iparxoune shirataki noodles kapou alou ektos apo to internet, kserei kaneis?

Last message 17 hours ago

Only registered users can send messages, register or login